grudzień 2, 2016
W walce o bezpieczeństwo żywności
Lekarze weterynarii muszą zebrać 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności .
Dyskusja nad konsolidacją systemu bezpieczeństwa żywności trwa od wielu lat. Jednak nigdy wcześniej reforma nie przybrała tak konkretnej i budzącej obawy lekarzy weterynarii postaci. Kierując się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo zdrowotne żywności oraz troską o rolników, eksporterów żywności a także wszystkich konsumentów, samorząd lekarzy weterynarii postanowił przygotować własny projekt ustawy. Autorzy obywatelskiego projektu są zdania, że ich propozycja jest kompletna i zawiera przemyślane rozwiązanie, które z jednej strony zapewni konsolidację systemu urzędowej kontroli żywności a z drugiej eliminuje zagrożenia, jakie niesie za sobą reforma przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dlaczego warto wesprzeć projekt samorządu lekarzy weterynarii?
- Nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności w myśl projektu obywatelskiego zostanie zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, poprzez przyłączenie do niej pozostałych inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Takie rozwiązanie jest podyktowane względami praktycznymi i merytorycznymi. Inspekcja Weterynaryjna jako jedyna posiada sprawdzone struktury w każdym powiecie. Jednocześnie każda nowa inspekcja, która powstanie po konsolidacji, będzie w 80 proc. zajmować się sprawami weterynaryjnymi, które automatycznie stają się podstawą jej działalności.
- Nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności podlegała bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów. Takie rozwiązanie wzorowane jest na podległości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Aby zagwarantować bezstronność nowej instytucji, zdaniem autorów projektu obywatelskiego, konieczne jest wydzielenie jej z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie rozwiązanie proponuje w swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli.
- W nowej Państwowej Inspekcji Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności utrzymane zostaną wysokie standardy w stosunku do osób pełniących w niej funkcje kierownicze. Nie do przyjęcia jest obecna propozycja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z którą, na czele nowej instytucji mogą stanąć osoby nieposiadające niezbędnych kompetencji, z dowolnym wyższym wykształceniem.
- Jedyną gwarancją bezpieczeństwa żywności wydaje się być powierzenie kierownictwa nowej Państwowej Inspekcji Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności lekarzom weterynarii. Specjalistów muszą obowiązywać wysokie wymagania merytoryczne. Ich wybór powinien odbywać się w drodze transparentnego i obiektywnego konkursu.
Śląskie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego wspiera lekarzy weterynarii.
Poparcie dla starań, organizowanych przez samorząd lekarzy weterynarii, których celem jest ratowanie Inspekcji Weterynaryjnej przed jej likwidacją oraz utrzymanie dotychczasowego, wymaganego wykształcenia dla inspektorów na szczeblu krajowym, wojewódzkim i powiatowym wyraziły poszczególne samorządy:
- Beskidzka Izba Lekarska w Bielsku-Białej,
- Beskidzka Okręgowa Izba Aptekarska w Bielsku-Białej,
- Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej,
- Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach,
- Śląska Izba Aptekarska w Katowicach,
- Śląska Izba Lekarska w Katowicach.
Takie działania stanowią gwarancję, że kontrole jakości żywności pochodzenia zwierzęcego będą nadzorowane przez osoby posiadające właściwe przygotowanie.
Więcej informacji:
http://www.izbawetkatowice.pl/
http://bezpieczna-zywnosc.pl/
wróć do aktualności