AKTUALNOŚCI ŚLĄSKIEGO FORUM SAMORZĄDÓW ZAWODÓW ZAUFANIA PUBLICZNEGO

luty 26, 2017

Za projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński 13 lutego przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności. Oznacza to, że samorząd lekarzy weterynarii może rozpocząć akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Bezpieczeństwa.

Dyskusja nad konsolidacją systemu bezpieczeństwa żywności trwa od wielu lat. Jednak nigdy wcześniej reforma nie przybrała tak konkretnej i niestety, budzącej obawy postaci. Dlatego, kierując się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo zdrowotne żywności oraz troską o rolników, eksporterów żywności a także wszystkich konsumentów, samorząd lekarzy weterynarii postanowił przygotować własny projekt ustawy. To kompleksowe i przemyślane rozwiązanie, które z jednej strony zapewni konsolidację systemu urzędowej kontroli żywności, a z drugiej eliminuje zagrożenia, jakie niesie za sobą reforma przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co proponuje samorząd weterynaryjny?

Nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności zostanie zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, poprzez przyłączenie do niej pozostałych inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Takie rozwiązanie jest podyktowane względami praktycznymi i merytorycznymi. Inspekcja Weterynaryjna jako jedyna posiada sprawdzone struktury w każdym powiecie. Jednocześnie każda nowa inspekcja, która powstanie po konsolidacji, będzie w 80% zajmować się sprawami weterynaryjnymi, które automatycznie stają się podstawą jej działalności.

Nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności będzie podlegała bezpośrednio Premierowi. Takie rozwiązanie wzorowane jest na podległości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Aby zagwarantować bezstronność nowej instytucji konieczne jest jej „wyprowadzenie” z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie rozwiązanie proponuje zresztą w swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli.

W nowej Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności utrzymane zostaną wysokie standardy w stosunku do osób pełniących w niej funkcje kierownicze. Jedyną gwarancją bezpieczeństwa żywności, co proponowane jest projekcie ustawy, jest powierzenie sterów Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności w ręce lekarzy weterynarii. Samorząd chce, aby obowiązywały ich wysokie wymagania merytoryczne oraz by byli wybierani na drodze transparentnego i obiektywnego konkursu, chce także zapewnić im niezależność poprzez uniemożliwienie ich powoływania i odwoływania na skutek politycznych decyzji.

 

 

Więcej informacji i materiały do pobrania znajdziecie Państwo na stronie Śląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

http://www.izbawetkatowice.pl/

 

 

wróć do aktualności